Jest wiele technik, które dają cudowne efekty, ale nie wprowadzam ich do swojej oferty warsztatowej ponieważ wymagają zaangażowania uczestników przez dwa dni. Zauważyłam, że bardzo trudno jest nam wszystkim zmobilizować się do poświęcenia weekendu nawet, jeśli ma nam sprawić ogromną przyjemność. Jedną z takich technik jest efekt rdzy, który opiera się o wykorzystanie płynu powertex i proszku metalicznego.
Rdza, która powstaje jest fascynująca i różnorodna w swojej fakturze i kolorystyce, jednak proces rozciąga się na jakieś 12 godzin i nie da się go przyspieszyć. Najfajniejsze jest to, że reagentem jest roztwór zwykłego octu (mniej więcej 3 części wody i 1 część octu). Wprawdzie nie znoszę jego zapachu, ale jestem w stanie pryskać nim bez oporów, kiedy powertex odwdzięcza się pięknymi kolorami rdzy.
Pracując nad tym projektem, przy okazji odkryłam, że woda z octem nie może leżeć za długo. Czyli roztwór powinien być dość świeży, albo po prostu dolewam odrobiny octu do tego co mam, żeby reakcja zaszła prawidłowo. W przeciwnym razie masa pozostanie w betonowym kolorze, z odrobinką pomarańczowego.
Proszek metaliczny występuje w kilku opakowaniach jako propozycja kilku firm - źródło i zawartość są takie same. Różni się opakowaniem, etykietą i nazwą marki.
Jeśli już masz swój płyn powertex zachęcam do eksperymentów. Płynem/pastą z proszkiem metalicznym można nasączać tkaniny, nici, smarować "wyciski" z mas plastycznych lub tworzyć efekty strukturalne nie tylko na styropianie, ale również na drewnie i innych powierzchniach.
 
Pozdrawiam Cię serdecznie, Dorota z Kreatywnie.com

 

Linki: https://sklep.kreatywnie.com/
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Jajko%2C-jajo-styropianowe-12-cm-/1145
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Proszek-Efekt-rdzy/1240
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Powertex-utwardzacz-1l%2C-ivory%2C-kosc-sloniowa/1097
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Piasek%2C-proszek-100-ml/1144
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Masa-modelarska-biala-superlekka-100-g/1013
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Farba-mineralna-fleur-130-ml-Malmo-Green/1199
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Off-White-No-17-Farba-kredowa-Zlamana-Biel-150-ml/947
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Kulki-male-100-ml/48
https://sklep.kreatywnie.com/pl/p/Kulki-drobne-100-ml%2C-gruby-roszek-3D/1111

 

Rozwijaj swoją kreatywność

Co tydzień w Twojej skrzynce garść inspiracji